12 lis 2020

Zupa fasolowa

Zostało mi rzucone wyzwanie: fasolówka jak u babci.Wiadomo jak to jest ze smakami z dzieciństwa- w naszych wspomnieniach zawsze są idealne i praktycznie niemożliwe do odtworzenia. Mimo wszystko wyzwanie podjęłam i to z całkiem niezłym efektem. Polecam poniższy przepis dla każdego, kto lubi białą fasolę.

Potrzebujesz:

✓200g białej fasoli (suchej)+ woda do namoczenia 
✓1 mały seler
✓1 por (biała część+kawałek zielonej)
✓2 marchewki
✓2 kulki ziela angielskiego
✓2 liście laurowe
✓łyżka majeranku
✓ok. 2l wody
✓1-2 łyżki masła/oleju roślinnego
✓2 marchewki drobno pokrojone
✓1 cebula drobno posiekana
✓4 ziemniaki obrane i pokrojone w kostkę
✓opcjonalnie: kostka warzywna (użyłam takiej)
✓przyprawy: sól, pieprz, płatki drożdżowe nieaktywne, papryka wędzona, czosnek niedźwiedzi, sos sojowy, majeranek


Przygotowanie:

  1. Przed przygotowaniem zupy namocz fasolę w dużej ilości zimnej wody przez 10-12h. Po tym czasie fasola powinna znacznie zwiększyć swoją objętość. Odlej wodę po namoczeniu.
  2. Do garnka przesyp namoczoną fasolę, dodaj seler, por, marchew, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek oraz wodę. Zacznij podgrzewać, gotuj ok. 40min.
  3. W międzyczasie na patelni podgrzej masło/olej i dodaj pokrojoną marchew i cebulę. Podsmażaj kilka minut.
  4. Po 40 minutach gotowania z garnka z fasolą wyjmij seler, por, marchew, ziele angielskie i liście laurowe. Wyjęte warzywa najlepiej odłożyć na sitko z miską z której będzie można odzyskać wywar, który skapie z warzyw.
  5. Do garnka z wywarem warzywnym i fasolą dodaj podsmażoną na maśle/oleju marchew i cebulę (wraz z użytym tłuszczem) oraz pokrojone ziemniaki. Na tym etapie można również dodać kostkę warzywną oraz pozostałe przyprawy (lepiej za mało niż za dużo :). Gotuj aż ziemniaki i fasola będą miękkie (15-20min).
  6. Kluczowy tip: należy wyłowić z zupy kilka kawałków ziemniaków i fasolek, łyżkę wazową wywaru, przełożyć je do osobnego naczynia i zmiksować blenderem na jednolitą masę. Tak przygotowaną masę przelać z powrotem do garnka z zupą i wymieszać. Dzięki temu zabiegowi zupa będzie miała kremową konsystencję i intensywnie fasolowy aromat.
  7. Powstałą zupę dopraw do smaku przyprawami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz