23 lip 2017

Sakiewki warzywne z sosem koperkowo- czosnkowym

Sakiewki z ciasta drożdżowego nadziane warzywami sezonowymi sprawdzą się jako niestandardowe śniadanie, przekąska w podróży lub posiłek na piknik. Z dodatkiem czosnkowo-koperkowego sosu z kaszy jaglanej tworzą pyszne, pożywne połączenie. Z przedstawionych w przepisie proporcji wyszło 6 warzywnych sakiewek.

Potrzebujesz
-ciasto:
✓3,5 g suchych drożdży 
✓300 g mąki pszennej
✓solida szczypta soli
✓2 łyżki oleju roślinnego
✓ok. 100-150 ml ciepłej wody (ale nie za gorącej, żeby nie zabić drożdży! Idealna woda to taka, która jest przyjemnie ciepła po włożeniu do niej palca)

-farsz:
✓1 duża cebula
✓1/2 papryki
✓1 mała cukinia
✓1/2 papryczki chilli
✓garść kukurydzy konserwowej
✓ odrobina oleju roślinnego do smażenia
✓2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
✓1/2 łyżeczki posiekanego świeżego rozmarynu
✓1 łyżeczka posiekanego świeżego oregano
✓sól do smaku

-sos koperkowo- czosnkowy:
✓ok. 300-350 g ugotowanej kaszy jaglanej
✓100 ml oleju roślinnego
✓200 ml wody
✓4 ząbki czosnku
✓ok. 1 łyżeczka soli
✓duża szczypta pieprzu
✓2 łyżki posiekanego koperku

Przygotowanie:
  1. Wszystkie składniki na ciasto zagnieć na gładką elastyczną masę (wodę dolewaj stopniowo aż do uzyskania pożądanej konsystencji). Odstaw do wyrośnięcia pod przykryciem na 1 godzinę.
  2. W tym czasie przygotuj farsz: cebulę i paprykę pokrój w drobną kostkę i zacznij podsmażać na patelni z odrobiną oleju. Dodaj szczyptę soli. Po 2-3 minutach dołóż pokrojoną cukinię, kukurydzę oraz papryczkę chilli i dalej podsmażaj. Po 5 minutach dodaj koncentrat pomidorowy i zioła. Dopraw solą do smaku i zestaw z ognia.
  3. Sos koperkowo- czosnkowy: kaszę, olej, wodę, czosnek, sól i pieprz umieść w kielichu blendera i miksuj aż do uzyskania idealnie gładkiej masy. Sos przełóż do miseczki, dodaj koperek i ewentualnie dopraw solą i pieprzem.
  4. Gdy ciasto wyrośnie zagnieć je, żeby straciło na objętości i podziel na 6 równych części. Każdą z części rozwałkuj na prostokąt o grubości naleśnika/ciasta na pierogi (możesz rozwałkować je w dowolny kształt, a gdy grubość placka będzie odpowiednia- wyciąć z niego prostokąt ALBO możesz też nadać swoim sakiewkom fantazyjny nieregularny kształt 😉). Do rozwałkowanego placka nałóż po 2-3 łyżki farszu (najlepiej na połowie powierzchni), a następnie zamknij sakiewkę tak jak się to robi przy pierogach. Istotne jest, żeby sakiewki nie były zbyt grube ponieważ utrudni to równomierne opiekanie. 
  5. Gotowe sakiewki odstaw na 15 minut (właściwie kończąc lepić ostatnie sakiewki, te które lepiłam jako pierwsze były już gotowe do smażenia), a następnie opiekaj je na suchej patelni aż nabiorą ładnego brązowego koloru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz