3 kwi 2017

Pasztet z białej fasoli i pieczarek

Ten pasztet na pewno zagości na moim Wielkanocnym stole! Dzięki dodatkowi surowych pieczarek masa jest wilgotna, a aromatyczne przypraw sprawiają, że już w czasie pieczenia piękny zapach unosi się w całym domu. Przepis jest bardzo prosty i nie wymaga dużych nakładów finansowych, a jednocześnie efekt końcowy robi wrażenie 😉

Potrzebujesz:
✓1,5 szklanki suchej białej fasoli
✓ 1 cebula posiekana w kostkę+ 1 łyżka oleju roślinnego do smażenia
✓przyprawy: 1 łyżeczka majeranku, 1 łyżeczka cząbru, 1 łyżeczka czosnku niedźwiedziego, 1 łyżeczka czosnku granulowanego, 1/2 łyżeczki mielonej kozieradki, sól i pieprz do smaku
✓1/2 szklanki rozpuszczonego oleju kokosowego
✓250 g pieczarek + ok. 6 sztuk
✓1 pęczek natki pietruszki
 ✓garść słonecznika do posypania wierzchu

Przygotowanie:
  1. Fasolkę mocz w zimnej wodzie przez 12 godzin. Odlej wodę po moczeniu, wsyp fasolę do garnka i zalej świeżą wodą. Gotuj aż fasolka będzie miękka (w zależności od gatunku, wielkości itp. będzie to trwało ok. 30-60 minut).
  2. Na patelni z olejem roślinnym podsmaż delikatnie posiekaną cebulę. Dodaj do niej przyprawy i duś pod przykryciem ok. 5 minut.
  3. Do miski przesyp ugotowaną fasolę, cebulę z przyprawami oraz olej kokosowy. Całość zmiksuj blenderem na gładką masę.
  4. Pieczarki zetrzyj na tarce o grubych oczkach (pozostał kilka sztuk w całości), a natkę pietruszki drobno posiekaj. Dodaj pieczarki i pietruszkę do masy fasolowej i zamieszaj dokładnie łyżką. Spróbuj i ewentualnie dosól do smaku.
  5. Na blaszkę do pieczenia (użyłam keksówki) wyłożoną papierem do pieczenia przełóż część masy (ok. 1/3). Pozostawione w całości pieczarki* wciśnij pionowo w masę  jedna obok drugiej, po środku foremki- tak żeby pieczarki tworzyły linię prostą. Przełóż pozostałą część masy do blaszki i wyrównaj wierzch (tak żeby pieczarki były całkowicie zakryte).
  6. Posyp wierzch słonecznikiem i delikatnie dociśnij go ręką.
  7. Pieczenie: 180 stopni, ok. 45 minut (ja piekłam do momentu w którym słonecznik ładnie się zarumienił).
  8. Po upieczeniu odstaw pasztet w chłodne miejsce do całkowitego ostygnięcia- tylko wówczas będzie nadawał się do krojenia!
* najlepiej wybrać duże pieczarki o krótkich nóżkach- dzięki temu nie będzie problemu, żeby wcisnąć je w masę tak, żeby nie wystawały

1 komentarz: